Akumulatorki, które można wielokrotnie ładować, zazwyczaj stanowią znacznie korzystniejsze rozwiązanie od tradycyjnych baterii. Są one bardziej ekologiczne, zapewniają oszczędność pieniędzy, a także cechują się wszechstronnością zastosowań. Aby jednak móc wykorzystać wszystkie zalety tych produktów, trzeba dokonać odpowiedniego wyboru, co obejmuje przede wszystkim zapoznanie się z podstawowymi parametrami poszczególnych akumulatorów.

Najważniejsze parametry akumulatorków

Wyróżniamy kilka najważniejszych parametrów, jakimi opisuje się akumulatorki i które przesądzają o tym, czy dany model spełni wymagania.

1. Natężenie. To najważniejszy parametr akumulatorków, wyrażany w amperach (A), który jednocześnie wiąże się z ilością energii, jaką urządzenie może zmagazynować – tę mierzy się w mAh. Im większa pojemność, tym dłużej można korzystać z ogniwa bez konieczności jego ponownego naładowania.
2. Cykle ładowania. Energia zgromadzona w akumulatorze prędzej czy później zostanie wyczerpana, a wtedy należy go ponownie naładować. Liczba cykli ładowania określa więc, ile razy możemy dokonać ładowania ogniwa, zanim straci ono swoje właściwości (co jest naturalnym zjawiskiem). Warto pamiętać, że liczba podana w specyfikacji odnosi się do testów laboratoryjnych – w praktyce możliwości akumulatorka mogą być mniejsze, zależnie od jego użytkowania oraz wieku.
3. Współczynnik samorozładowania. Opisuje on zakres utraty energii przez akumulator w czasie, gdy nie jest on używany. Wyraża się go zwykle w formie procentów w danym okresie.
4. Utrata pojemności. Parametr powiązany z poprzednim. Określa on to, jak zmniejsza się maksymalna pojemność akumulatora wraz z upływem czasu.
5. Napięcie znamionowe (nominalne). To informacja, jakie napięcie można uzyskać podczas używania akumulatora. Decyduje o tym, jakie urządzenia możemy nim ładować. W przypadku ogniw Li-Ion wynosi ono 3,6 V – 3,7 V, w LiFePo4 3,2 V, a w Ni-MH 1,2 V.
6. Wymiary. Informacja o wymiarach akumulatora zwykle zawarta jest już w nazwie danego modelu i ma postać ciągu 5 cyfr, np. popularnych ogniw 18650. Dwie pierwsze cyfry oznaczają przybliżoną średnicę w milimetrach, natomiast dwie kolejne – długość. Trzeba pamiętać, że w przypadku akumulatorów z zabezpieczeniem drugi z tych wymiarów może być w rzeczywistości większy o ok. 3-5 mm z uwagi na miejsce, jakie zajmuje elektronika zabezpieczająca.

Rodzaje akumulatorów

Poza parametrami opisującymi akumulatorki warto również pamiętać, że są one produkowane w różnych technologiach, co także ma wpływ na ich cechy. Najpopularniejszymi typami są zatem niklowo-kadmowe (Ni-Cd), akumulatorki niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH) oraz akumulatorki litowo-jonowe (Li-Ion).

• Ni-Cd są coraz rzadziej wykorzystywane, m.in. z uwagi na zawartość toksycznych związków; cechują się dużą żywotnością, niskim współczynnikiem samorozładowania i dobrą pracą w niskich temperaturach, ale wykazują tzw. efekt pamięci, a więc pogarszanie parametrów przy niepełnym rozładowywaniu lub nadmiernym ładowaniu,
• Ni-MH to najpopularniejszy typ, o znacznie większej pojemności niż Ni-Cd i krótszym czasie samorozładowania, ale też mniejszej liczbie cykli ładowania; sprawdzają się w urządzeniach pobierających dużo energii,
• litowo-jonowe to akumulatorki dobre np. do aparatów fotograficznych czy sprzętów kuchennych; cechują się niskim poziomem samorozładowania oraz dużą liczbą cykli.

Wybór akumulatorka powinien być podyktowany wymaganiami sprzętu, który chcemy nim zasilać, a także indywidualnymi potrzebami np. w zakresie częstotliwości użytkowania. W sklepie online AkuAkcesoria nie tylko dostarczamy akumulatory, ale też pomagamy w wyborze odpowiednich, o właściwych parametrach.