Kwestią, o którą musi zadbać każdy producent akumulatorków, jest pełne bezpieczeństwo ich użytkowania. W tym celu stosuje się rozwiązania mające eliminować ryzyko niebezpiecznych sytuacji takich jak na przykład zwarcie, a więc przede wszystkim odpowiednią izolację ogniwa. W przypadku akumulatorków przeznaczonych do codziennego użytku podstawę w tym zakresie stanowi koszulka termokurczliwa, skutecznie chroniąca przed zagrożeniem, ale ogniwa przemysłowe w wielu przypadkach nie są nią zabezpieczone. Ponadto ochrona produktów przeznaczonych do używania na co dzień także może ulec zużyciu albo uszkodzeniu.

Zastosowanie koszulek termokurczliwych

Koszulki termokurczliwe, często nazywane również rurkami, zakładane są na akumulatory w celu ich izolacji elektrycznej, a tym samym zadbania o pełne bezpieczeństwo ich użytkowania. Zdecydowana większość producentów ogniw przeznaczonych dla odbiorców indywidualnych fabrycznie zakłada je na swoje produkty, ale te produkowane dla przemysłu często nimi nie dysponują albo mają powłokę niewystarczającą do codziennego użytku.

Osoby, które chcą jednak używać ich na co dzień, choćby z uwagi na parametry techniczne sprawdzające się w bardziej wymagających zastosowaniach, powinny więc samodzielnie wykorzystać rurkę termokurczliwą do izolacji niezabezpieczonych akumulatorków. W przeciwnym razie może dojść do zwarcia, pożaru, a nawet eksplozji – sytuacji stanowiących poważne zagrożenie zdrowia i życia.

Wymiana rurki termokurczliwej ogniwa

Rurka termokurczliwa ma postać specjalnej folii izolacyjnej, którą otacza się ogniwo i która szczelnie do niego przylega po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury. Koszulkę na akumulator należy zamocować w przypadku korzystania z niezabezpieczonych akcesoriów albo przy uszkodzeniu bądź zużyciu dotychczasowej izolacji. Do założenia rurki potrzeba pistoletu na gorące powietrze lub właściwej suszarki – w ten sposób możliwe jest obkurczenie założonej folii na obu biegunach ogniwa, pamiętając jednak by nie ogrzewać go zbyt długo. Najczęściej poza samą koszulką termokurczliwą na akumulator zakłada się też pierścień izolacyjny dla bieguna dodatniego, a więc miejsca, gdzie występuje największe ryzyko zwarcia.

Koszulki termokurczliwe – zmiana izolacji i wyglądu akumulatora

Warto wspomnieć, że koszulka termokurczliwa na akumulator nie musi być wyłącznie praktycznym zabezpieczeniem, ale również sposobem na zmianę jego wyglądu. Rurki są bowiem dostępne w różnorodnych wariantach kolorystycznych, a nawet ze stylowymi wzorami, co docenią zwłaszcza osoby indywidualne. W sklepie AkuAkcesoria można zatem znaleźć wysokiej jakości koszulki termokurczliwe na akumulatory różnego typu, od koszulki termokurczliwe 18650 po koszulki termokurczliwe 21700, dostępne w rozmaitych opcjach pod względem wyglądu. Każdy znajdzie więc idealną propozycję dla siebie.