Pomimo tego, że wiele urządzeń współcześnie działa na USB (a więc ma wbudowany wewnętrzny akumulator ładowany energią sieciową), baterie i akumulatorki nadal stanowią jedno z głównych źródeł zasilania np. zabawek czy sprzętów małego RTV. Kiedy więc myślimy o zainwestowaniu w takie zasobniki energii, często zastanawiamy się, czy można stosować je zamiennie. Jest to możliwe, ale warto pamiętać o kilku kwestiach.

Napięcie i rozmiar ogniw wielorazowych – najważniejsze kryterium wyboru

Wiedząc, że można stosować zasobniki wielorazowe zamiast zwykłych baterii, należy pamiętać, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest napięcie – to na poziomie 1,5 V charakteryzuje zwykłe baterie, tymczasem akumulatorki mogą mieć 1,2 V, 1,5 V lub 3,2 V, co pozwala lepiej dopasować je do urządzeń o większym poborze mocy. Drugim kryterium jest rozmiar, w przypadku baterii oznaczany np. jako AA dla standardowych, najpopularniejszych paluszków lub AAA dla cieńszych modeli; może to być także oznaczenie R-14 czy inne dla ogniw grubszych. Akumulatorki często również dysponują takim oznaczeniem, ale przede wszystkim ich wymiary określa się liczbą, np. 18650, więcej na temat jak wybrać akumulatorek i opis parametrów akumulatorków.

Każdorazowo jednak warto zajrzeć po prostu do instrukcji urządzenia, w którym chcemy umieścić baterie bądź akumulatorki, bo tam znajdziemy precyzyjne informacje o tym, jakich ogniw powinniśmy użyć.

Kiedy jeszcze można zastosować baterie zamiast akumulatorków i odwrotnie?

W przypadku niemalże każdego urządzenia akumulatorki stanowią dobrą alternatywę dla baterii. Wszystko zależy jednak przede wszystkim od tego, czy potrzebujemy ogniw o długim czasie działania, czy takich, które zasilą dane urządzenie na krótki okres. Warto bowiem zaznaczyć, że wielorazowe źródła energii działają o wiele dłużej i wydajniej, gdyż mają większą pojemność (nawet pomimo niższego napięcia wyjściowego). Z drugiej strony, jeśli zasilany bateriami, rzadziej używany pilot działa bez zarzutu przez kilka miesięcy – nie ma sensu przepłacać za akumulatorki.

Baterie to dobre rozwiązanie także wtedy, kiedy np. jesteśmy w podróży i nie mamy dostępu do źródła zasilania, które jest niezbędne do pracy ładowarki. Modele alkaliczne można bowiem nabyć w niemal każdym sklepie czy na stacji benzynowej i są one o wiele tańsze w stosunku do akumulatorków. Warto wówczas pamiętać jedynie o wspomnianej wcześniej wielkości produktu. Może się zdarzyć, że używany do tej pory akumulator miał podobne napięcie jak bateria, którą zamierzamy kupić, ale charakteryzował się większym rozmiarem. Trzeba także sprawdzić, czy producent dopuszcza w danym sprzęcie możliwość użycia ogniw innego typu, np. Ni-MH, ponieważ różnice pomiędzy rodzajami ogniw może je dyskwalifikować w niektórych przypadkach.

Kupić akumulatorki, czy zostać przy tradycyjnych bateriach?

Kiedy więc zdecydujesz się na wymianę tradycyjnych ogniw na wielorazowe, należy postawić na produkty sprawdzonych marek, np. Eneloop. Ważne też, aby zakupu dokonać w sklepie specjalizującym się w sprzedaży tego typu akcesoriów. Wówczas, nawet w razie wątpliwości, można poradzić się sprzedawcy. Zwróć uwagę na to, jakich sprzętów używasz częściej – o niskim czy o dużym poborze mocy, a także na rodzaj akumulatorków (AA, AAA, R14 lub D20) oraz ich napięcie wyjściowe.