
Kupując baterie, większość z nas zaopatruje się w ich większą ilość, aby w razie rozładowania ogniw móc szybko zastąpić je nowymi, a tym samym bez przerw korzystać z rozmaitych urządzeń. Niekiedy jednak zdarza się tak, że po włożeniu dotąd nieużywanej baterii do gniazda zasilania sprzęt nie uruchamia się albo sygnalizuje niski poziom naładowania. Wówczas przyczyną może być naturalne zjawisko pasywacji, stwarzające jedynie pozory rozładowania lub uszkodzenia baterii. Czy zachodzi ono również w akumulatorkach?
Czym jest pasywacja i jak się objawia?
Pasywacja jest naturalnym zjawiskiem zachodzącym w bardzo wielu bateriach – przede wszystkim w tych bazujących na technologii litowej. Jeśli nie są one używane przez dłuższy czas (zwykle przez co najmniej kilka miesięcy), na powierzchni anody pojawia się cienka warstwa ochronna chlorku litu (LiCl), która chroni ogniwo przed samorozładowaniem, a tym samym zapewnia mu większą żywotność. To zaś jest wynikiem jej właściwości elektroizolacyjnych, zapobiegających bezpośredniemu kontaktowi anody z katodą, a więc reakcji między nimi.
Warstwa pasywacyjna zwiększa rezystancję wewnętrzną całego ogniwa, co sprawia, że po podłączeniu baterii napięcie na jej biegunach błyskawicznie się obniża. W przypadku urządzeń, które wymagają dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej w krótkim czasie, początkowo może to uniemożliwić ich uruchomienie.
Zjawisko pasywacji a akumulatorki litowo-jonowe
Należy pamiętać, że bateria, w której doszło do pasywacji, nie straciła swoich właściwości i wciąż może być bez przeszkód użytkowana, a zatem nie należy się jej pozbywać. W przypadku urządzeń niewymagających znacznej ilości prądu do uruchomienia depasywacja, a więc usunięcie warstwy chlorku litu, następuje na tyle szybko, że zwykle pozostaje niemal niezauważalna dla użytkownika. W innych sprzętach zazwyczaj wystarczy podjąć kilka prób ich włączenia, aby ogniwo zadziałało prawidłowo.
Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy pasywacja zachodzi również w akumulatorkach opartych na technologii litowej. Zjawisko to jest charakterystyczne dla pierwotnych baterii litowych z ciekłą katodą, a więc tych nieprzeznaczonych do wielokrotnego ładowania – głównie w Li-SO2, Li-SOCl2 oraz Li-SO2Cl2. Akumulatorki to natomiast ogniwa litowo-jonowe, których konstrukcja zapobiega występowaniu pasywacji, a tym samym umożliwia natychmiastowe korzystanie z nich nawet po dłuższym braku użytkowania.
Odrębnym od pasywacji zjawiskiem jest samorozładowanie akumulatorków, które zachodzi w każdym ogniwie przeznaczonym do wielokrotnego ładowania, niezależnie od zastosowanej technologii. W razie pytań zapraszamy do zapoznania się z artykułem dedykowanym temu tematowi lub do kontaktu z naszymi specjalistami.